• Fyzika

• Školský rok 2016/2017

ASTROSTOP 2016

Okresného kola astronomickej vedomostnej súťaže sa 30.11.2016 v Makovického dome zúčastnilo 7 žiakov 5.- 8.ročníka:

Julián Janura 6.A, Michal Jančo 7.A, Matúš Morgoš 7.A, Jakub Mičic 7.B,

Alica Seidlová 8.A, Veronika Surovčíková 8.A, Adrián Gamboš 8.A

Najúspešnejší boli: Jakub Mičic -  3.miesto

Matúš Morgoš - 4.mieste

Gratulujeme!

Exkurzia žiakov 8.ročníka na Žilinskej univerzite

V utorok 25.10.2016 sme sa spoločne so spolužiakmi z 8.ročníka zúčastnili exkurzie z fyziky na ŽU. Navštívili sme Elektrotechnickú fakultu – katedru fyziky, aby sme si prehĺbili vedomosti z optiky. Oboznámili sme sa s rôznymi optickými prístrojmi – periskopom, prístrojmi na skladanie aj rozklad svetla...

Veľmi zaujímavé boli i hologramy a 3D obrázky. Každý si mal dokonca možnosť vytvoriť  kameru obskuru – jednoduchý optický prístroj.  Zo ŽU sme odišli nadšení.  Boli sme vďační aj za zaujímavý výklad z optiky Doc. Ing. Norbertovi Tarjanyimu,PhD. Viď foto:

Ema Seidlová, Tereza Tarjanyiová - žiačky 8.A

Exkurzia z fyziky na SVETOVÚ VÝSTAVU O KOZMONAUTIKE

Dňa 14.10.2016 sa zúčastnili žiaci 6. – 9.ročníka exkurzie z fyziky do Bratislavy na SVETOVÚ VÝSTAVU O KOZMONAUTIKE - Cosmos Discovery. Výstava mapovala vývoj pilotovaných kozmických letov od začiatku až po súčasnosť. Obsahovala viac ako 200 originálnych exponátov z USA aj Sovietskeho zväzu, reálne modely rakiet a raketoplánov, prechádzacie expozície orbitálnych staníc a unikátne dobové dokumenty.

Školský rok 2015/2016

Exkurzia - Pamätná izba Jozefa Murgaša Tajov

3.6. 2016 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili exkurzie z fyziky do Pamätnej izby Jozefa Murgaša (1864 – 1929) v Tajove. Expozícia dokumentuje život a dielo tajovského rodáka, kňaza, slovenského vynálezcu a priekopníka rádiotelegrafie (bezdrôtovej telekomunikácie). Žiaci sa dozvedeli, že J.Murgaš, pravdepodobne ako prvý na svete uskutočnil rádiový prenos hovoreného slova. Svojimi patentmi si získali uznanie celého sveta.

Zapísala Mgr. Z.Adamíková

Pomôcky z projektu

Naša škola sa v školskom roku 2015/2016  zapojila do  projektu DIELNE.

V priebehu septembra 2015 boli na škole zriadené aj vybavené školské dielne. V rámci tohto projektu sme získali  pomôcky aj na prírodovedné predmety. Žiaci 8.ročníka na hodinách fyziky pracovali s novými súpravami z OPTIKY viď foto:

Mgr.Z.Adamíková

ASTROSTOP 2015

Okresného kola astronomickej vedomostnej súťaže sa 19.11.2015 v Makovického dome zúčastnilo 9 žiakov 5.- 9.ročníka:

Damián Chaban 5.A, Jakub Čerňanský 5.A, Julián Janura 5.A, Matúš Altus 5.A,

Dávid Dupkala 5.B, Alica Seidlová 7.A, Veronika Surovčíková 7.A,

Roman Janovčík 9.A, Ondrej Ondrušek 9.A.

Najúspešnejší bol Roman Janovčík, ktorý skončil na 3.mieste.

Gratulujeme!

Európska Noc výskumníkov

Opäť sa aj tento rok v Žiline 25.9.2015 uskutočnil Festival vedy a techniky. Naraz sa konal v 33 štátoch Európy.Na Slovensku mal v 5-tich mestách festival motto:

,, VEDA JE BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA“

So záujmom sme si  v priestoroch Auparku pozreli ukážky vedeckých činností a objavov v 27 stánkoch...foto:

Žiaci 7.A a 9.B