• Školská knižnica

• Školský rok 2016/2017

DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC – 24. október

DŠK sa v tomto roku niesol v znamení témy Vzájomné učenie sa žiakov v dvojiciach alebo v malých skupinách.

Žiaci 7.B si v tento deň vyskúšali práve daný spôsob práce a učenia sa. Pracovali s textom piesne Jesenná láska. Pri vypracovávaní jednotlivých pracovných listov sa spoločne zamýšľali nad témou lásky v živote človeka. Vyhľadávali explicitne vyjadrené myšlienky, ale učili sa aj čítať „medzi riadkami.“

Cieľom práce bolo podporiť u žiakov rozvoj čitateľskej gramotnosti. Je to jedna z hlavných úloh, ktorú plní škola a ktorej sa v tomto školskom roku venuje zvýšená pozornosť.

Školský rok 2015/2016

Dejiny písané Vojtechom Zamarovským

V priestoroch školskej knižnice sa dňa 4. mája 2016 žiaci 8. B  v rámci hodiny slovenského jazyka netradičným spôsobom oboznámili so životom a tvorbou jedného z najvýznamnejších autorov vedecko- populárnej literatúry u nás i v Európe – Vojtechom Zamarovským. Pri skupinovej práci využívali nadobudnuté vedomosti a zručnosti z rôznych oblastí: histórie, geografie, matematiky i výtvarnej výchovy. Pracovali so slovníkmi aj knižničným materiálom. V atmosfére vzájomnej spolupráce si cibrili svoju čitateľskú gramotnosť.

Pre niektorých zo žiakov môže byť v budúcnosti život a tvorba Zamarovského inšpiráciou do ďalšieho života.

Mgr. A. Višňovská, uč. SJL

DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

Medzinárodný deň ŠK vyhlásila po prvýkrát Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohtoročnou  témou MDŠK bola myšlienka Žiaci v školskej knižnici – v centre vzdelania.

Aj naši žiaci (6.A,6.B) sa opätovne zapojili do tejto aktivity a 26.10.2015 strávili vyučovaciu hodinu v našej knižnici. Cieľom bolo uvedomiť si, že ŠK je skutočne prostredím, kde sa dá tvorivo pracovať, pracovať v skupine, pracovať s knihou, získavať vedomosti. Podmienkou je najmä chuť a snaha každého z nás – pustiť sa do činnosti.

Žiaci boli rozdelení do skupín, niektorí vypĺňali pripravené pracovné listy, iní hľadali informácie o autoroch na internete, ďalší sa snažili pracovať s umeleckým slovom. Po vypracovaní úloh sa pokúsili o zahranie televízneho prenosu z našej ŠK. Slova sa ujal moderátor relácie, ktorý so zástupcami jednotlivých skupín diskutoval o zistených poznatkoch. Zavŕšením úloh teda bola prezentácia komunikačných schopností detí, ktorých rozvoj v rámci vyučovania SJL predstavuje jednu z najdôležitejších úloh.

PhDr. Makarová Helena, uč. SJL

Školský rok 2014/2015

DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

27. október 2014

Ako každoročne, tak aj v tomto školskom roku sme na našej škole nenechali bez povšimnutia tento deň. International School Library Day prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohtoročnou témou sa stala myšlienka Sila prostredníctvom spoločenstva – kolegialita, rozmanitosť, vízia.

S náročnou témou sa chytili za pačesy naši piataci. Rozdelením úloh, prácou v skupinách,spoločným vypracovávaním jednotlivých pracovných listov pripravených osobitne pre každý tím dospeli k poznaniu, že kolektívnou prácou sa dá dosiahnuť viac ako osamotenou prácou jednotlivca. Po hodine v školskej knižnici si odniesli poznatky, ktoré sami na internete zistili o básnikovi Š. Moravčíkovi, vnikli do tajomstiev poézie nonsensu tým, že vytvárali vlastné, zdanlivo nezmyselné prvky či prezentovali čaro detskej fantázie prostredníctvom dramatizácie textu. Naši malí piataci sa na hodinu priblížili o niečo viac svetu poézie.

Zostáva len veriť, že úsilie na to vynaložené zo strany pedagóga, aj samotný záujem žiakov aktívne sa zapojiť do diania v skupine zanechajú svoju stopu.

Na koniec len málo ...

Pero písalo, srdce hralo

pre veľkých i malých

o tom, čo slovo dalo.

Š. Moravčík: (zo zbierky Kráľ slova)

Školský rok 2013/2014

28. OKTÓBER 2013 –  DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

alebo

ako sme vstúpili do ríše bájok.

Medzinárodný deň ŠK vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významného prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu.

Tento rok sa oslava ŠK niesla v znamení myšlienky –  Školské knižnice - brána do života.

Aj naša škola žila posledný októbrový pondelok napĺňaním tejto myšlienky. Žiaci 6. a 7. ročníka prezentovali v aule školy predstavenie nazvané Bájky. Kombináciou moderovania, počítačovej prezentácie a krátkych hereckých výstupov sa snažili divákom priblížiť bájku ako literárny žáner, ktorý v sebe nesie hlboký odkaz o poznávaní človeka, o odhaľovaní jeho slabostí a negatívnych, ale i pozitívnych povahových čŕt. Bájka sa tak stáva prameňom múdrosti a  môže pomôcť orientovať sa v živote, poznávať ľudí, ich dobré stránky, ale aj chyby a nedostatky. Na predstavení sa zúčastnili i žiaci zo ZŠ V. Javorku v Žiline. Po skončení predstavenia sa časť žiakov zúčastnila na záverečnej aktivite spojenej s vyhodnotením DŠK v našej školskej knižnici.

Veríme, že aktivita priniesla svoje ovocie a zanechala v deťoch poznanie, že kniha im môže pomôcť otvoriť bránu ich vlastného života dokorán.