• Prevencia

• Doprava, doľava

Doprava, doľava je názov výchovného koncertu, ktorý je zameraný na dopravnú výchovu. Hravou a zároveň náučnou formou si deti môžu precvičiť pravidlá cestnej premávky, ľavo-pravú orientáciu, prechádzanie cez cestu, svetelné signály na semafore, dopravné značky, ale i to, ako využívať pre svoju bezpečnosť reflexné prvky. Aj naša škola chce prispieť k bezpečnému správaniu sa detí na cestách, a preto sme k nám pozvali hlavných aktérov, členov občianskeho združenia Škola Života Radka Pažeja ( zo skupiny AYA a Tomáša Bezdedu, kde hrá na bicie ) a Jara Gaža ( speváka skupiny Arzén a muzikálového speváka ). Hovorené slovo a veselé autorské skladby dopĺňali hrané scénky s ukážkami dopravných situácií, do ktorých boli zapájané aj deti. Celé to dokresľovala obrazová videoprojekcia. Veríme, že aj tento koncert prispel k príprave detí na samostatné pohybovanie sa po cestách, či už ako chodcov, cyklistov alebo budúcich vodičov. Prakticky si to opäť vyskúšajú na dopravnom ihrisku.

D. Kopasová,koordinátor dopravnej výchovy

„Výchova detí je zamestnaním, kde musíme vedieť strácať čas, aby sme ho v budúcnosti ušetrili.“

J. J. Rousseau

Myšlienka známeho francúzskeho filozofa skrýva v sebe hlbokú pravdu. Investícia času do výchovy detí sa neodzrkadlí okamžite, svoju úrodu prinesie oveľa neskôr.

Naša škola je ústretová k deťom i v tomto duchu. Organizovanie zbierky na pomoc deťom v DD Necpaly je u nás už tradíciou. V polovici októbra mali žiaci 9. ročníka možnosť zúčastniť sa na besede s riaditeľkou DD p. Žilinskou. Beseda bola organizovaná v rámci VMR (Výchova k manželstvu a rodičovstvu). Žiaci si vypočuli množstvo informácií. Pani riaditeľka oslovila deti svojou otvorenosťou, poukázaním na dôsledky nezodpovedného konania... Beseda bola prevenciou osobných zlyhaní, ktoré sú často zbytočné, najmä ak absentuje informovanosť.

Deviataci odchádzali spokojní a snáď trochu viac zamyslení ako inokedy.

PhDr. Makarová Helena

Žilinské dni zdravia 2014

V dňoch 18. a 19. septembra 2014 žiaci 8. a 9. ročníka navštívili  Dni zdravia na Hlinkovom námestí.

Program bol skutočne pútavý. Našich žiakov zaujala kampaň „ Na kolesách proti rakovine", kde si zasúťažili na stacionárnych bicykloch. Vedomosti z biológie si preverili pri podávaní prvej pomoci.     Žiakov upútali stánky s čerstvo nazberanými hubami, vankúšikmi plnenými bylinkami a kamene s liečivou silou z prírody. Špecifický nádych mal model hrubého čreva, kde sa žiaci dozvedeli o prevencii jeho karcinómu. Niektorí žiaci využili bezplatné meranie krvného tlaku,  cholesterolu, ...

Na záver sa občerstvili v stánku s bylinkovými čajmi.

p. uč. Jantošová, Adamíková

Prevencia násilia

V dňoch 22.4.2015 a 19.5.2015 sa konala na našej škole prevencia proti domácemu násiliu pre žiakov 6. a 7. ročníka pod vedením Mgr. Zuzany Majchrákovej z centra Náruč Čadca. Žiaci sa teoreticky a pomocou rôznych aktivít dozvedeli o domácom násilí, o možnosti pomoci, o prevencii násilia, o tom ako netolerovať násilie v partnerských vzťahoch a aký by mal byť zdravý vzťah.

Mgr. Katarína Bieliková

Komunikácia

Dňa 15.5. 2014 sa v 6.B konal psycho-sociálny výcvik na tému „Komunikácia“ pod vedením trénera sociálnych zručností Mgr. Zuzany Majchrákovej.

Žiaci sa pomocou zaujímavých aktivít učili správne komunikovať a predchádzať tak zraňujúcemu a agresívnemu správaniu.

Mgr.Katarína Majchráková

Súťažíme o naj-nástenku s tematikou drog

Od 20.11.2013 do 20.1.2014 sa žiaci 7.C triedy zapojili do celoslovenskej súťaže „Najlepšia protidrogová nástenka“, vyhlásenej Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, pri príležitosti „Európskeho týždňa boja proti drogám“. Vytvorením nástenky vyjadrili svoj postoj k drogám, a tak upozornili na negatívny vplyv drog na ľudský organizmus a celú spoločnosť.

Mgr.Katarína Majchráková

Tvoja správna voľba

V decembri v šk. roku 2013/2014 sa žiaci 3.A a 3.C triedy zúčastnili projektu, ktorého cieľom je snaha o elimináciu trestnej činnosti pod vplyvom návykových látok a informovanie o škodlivosti ich užívania. Garantom tejto akcie je oddelenie komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Projekt je určený pre deti vo veku 9 rokov. Pre väčšiu atraktívnosť využíva tvorivé dielne, interaktívny koberec a pracovný stôl, pri ktorom si deti overia získané poznatky. Prvoradou úlohou je naučiť správnemu výberu, zvoliť si zdravý životný štýl  a nehanbiť sa povedať: „ Nie, nechcem, nebudem!“

Dúfame, že projekt deťom sprostredkoval dostatok informácií o škodlivosti návykových látok a ak niekedy budú stáť pred rozhodnutím, že si zvolia správne.

Mgr. D. Kopasová