• Etická výchova

• Školský rok 2016/2017

Vianoce dávajú zelenú kreativite a dobrým skutkom

Hľadať inšpiráciu na tvorbu vianočných dekorácií , pokochať sa krásou vianočných ozdôb a podporiť kúpou darčekov činnosť DSS-iek v Žilinskom samosprávnom kraji  prišli dňa 14.12.2016 žiaci 6. ročníka spolu s p. uč. Višňovskou v rámci hodiny etickej výchovy. Na vianočných trhoch v budove VÚC obdivovali kreativitu, šikovnosť a zručnosť ľudí z domovov sociálnych služieb Žilinského kraja.

Mgr. Andrea Višňovská

Čas vianočný

Betlehemy v kokosovom orechu či vlašskom oriešku, drôtovaných  i paličkovaných anjelikov a iné tradičné aj netradičné vianočné ozdoby mohli obdivovať žiaci 7. ročníka počas návštevy výstavy v Makovického dome 19. decembra 2016. Regionálne osvetové stredisko pre nich pripravilo v spolupráci s Valašským múzeom v prírode v Rožnove pod Radhoštem i výstavu historických vianočných pohľadníc.

Mgr. Andea Višňovská

Spoznávame tragickú históriu nášho mesta

Žiaci 7. ročníka spolu s p. uč. Višňovskou sa v rámci hodiny etickej výchovy oboznamovali  s históriou Žiliny a dejinami jednotlivých náboženstiev. Dňa 21.11.2016 navštívili pamätník obetiam holocaustu v Žiline. Zároveň si uctili pamiatku všetkých nevinných ľudí, ktorých životy vyhasli v koncentračných táboroch počas 2. svetovej vojny. Väčšina internovaných sa totiž už domov nikdy nevrátila, tí preživší zase stratili celé rodiny. Aj takéto smutné udalosti si treba pripomínať, aby sme sa vedeli tešiť z toho, čo dnes máme.

Školský rok 2015/2016

Veľkonočné tradície

Tradície Veľkej noci si pripomenuli žiaci 6. ročníka s p. uč. Višňovskou dňa 17. marca 2016 v rámci hodiny etickej výchovy návštevou výstavy Veľkonočné tradície v Makovického dome. Žiaci mohli obdivovať rôzne techniky výroby veľkonočných ozdôb z materiálov ako drevo, šúpolie, textil apod. Veľkonočné vajíčka, zajačiky, kuriatka a ďalšie výrobky boli pre žiakov inšpiráciou, ako si spolu s rodičmi a starými rodičmi skrášliť príbytky počas Veľkej noci a zároveň nezabudnúť na šikovné ruky a tradície našich predkov.

Súď ma a skúšaj

Žiaci 8. ročníka spolu s p. učiteľkami Višňovskou a Deketovou navštívili dňa 6.10. 2015 výstavu pod názvom Súď ma a skúšaj v priestoroch Mestského úradu v Žiline spojenú s premietaním rovnomenného dokumentárneho filmu. Výstava i dokumentárny film poukazovali na prenasledovanie rehoľných sestier v 50-ych rokoch minulého storočia počas komunistického režimu u nás.

A. Višňovská

Školský rok 2014/2015

Vianočné tradície

Výstavu pod názvom Vianočné tradície navštívili žiaci 6. ročníka spolu s p. uč. Višňovskou v Makovického dome v Žiline dňa 9. 12. 2014. Žiakov zaujali staré vianočné pohľadnice zapožičané z Valašského múzea v prírode i betlehemy a vianočné ozdoby vyrobené   z najrôznejších prírodných materiálov. Oboznámili sa taktiež s osobnosťou MUDr. Dušana Makovického a históriou Makovického domu.

Mgr. Andrea Višňovská

KVETINY PRE ŠEDINY

Dnešná moderná spoločnosť zabúda na starých ľudí. Naši starší spoluobčania žijú na okraji záujmu našej spoločnosti. Zmeniť tento stav sa rozhodli žiaci 7. ročníka pod vedením p. uč. Višňovskej a Varšovej. Na výtvarnej výchove vyrobili papierové ruže, ktoré potom počas hodín etickej výchovy rozdávali starším spoluobčanom v meste. Odmenou im boli slová vďaky, v niektorých prípadoch sprevádzané i dojatím na tvárach stareniek a starčekov. Prostredníctvom tejto aktivity si mladí ľudia pripomenuli Október- Mesiac úcty k starším.

Hodnotenie predmetu – Etická výchova

Etická výchova je vyučovací predmet bez učebníc (7.až 9.ročník). V 5.a .6.ročníku  žiaci pracujú  s pracovným zošitom, ktorý  si žiaci zakúpia.  Uvedený predmet sa neklasifikuje. Žiak je na polroku a na konci školského roku hodnotený slovom absolvoval v prípade, že:

• vie vysvetliť základné pojmy
          • aktívne pristupoval k práci na hodine
          • vypracováva zadania, ktoré dostane od vyučujúceho
          • zapája sa do aktivít na dané témy
          • aktívne sa podieľa na tvorbe projektov a referátov.

V prípade, že žiak nespĺňa vyššie uvedené náležitosti je na vysvedčení hodnotený slovom neabsolvoval.