• Je spojovacím článkom medzi vedením školy, rodičmi a žiakmi v oblasti školskej a mimoškolskej činnosti. Radu rodičov školy tvoria zástupcovia jednotlivých tried. Tí sú riadne zvolení na schôdzach triednych združení a majú plnú dôveru rodičov. Na svojich zasadnutiach prerokúva zásadné otázky výchovy a vzdelávania, rieši pripomienky rodičov. Na jej čele stojí predseda, ktorý je zvolený spomedzi členov rady školy. Spolupracuje s vedením školy pri riešení výchovno-vzdelávacích problémoch žiakov, posudzuje výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu, vyjadruje sa k práci školy, aktivizuje rodičov pri odstraňovaní prekážok.

Cieľom činnosti RR je v spolupráci s vedením školy a pedagogickými zamestnancami:

• ochraňovať a podporovať rozvoj hodnôt výchovy a vzdelávania;
        • napomáhať zvyšovať kvalitu výchovy a vzdelávania;
        • zabezpečovať ochranu práv žiakov a záujmov rodičov v zmysle Zákona o rodine a Dohovoru OSN o právach dieťaťa;
        • zabezpečovať efektívnu spoluprácu rodičov a školy pri formovaní osobnostných hodnôt žiakov školy a napĺňaní výchovných cieľov školy;
        • napomáhať realizovať stratégiu školy;
        • sledovať pripomienky, námety, požiadavky rodičov a v spolupráci s vedením školy podieľať sa na ich riešení.

Rodičia môžu predkladať svoje názory, námety, pripomienky a požiadavky týkajúce sa výchovy a vzdelávania svojich detí na schôdzach triednych rodičovských združení. Tie môžu byť následne prerokované na stretnutiach rady rodičov.

Rada rodičov podporuje finančné požiadavky školy a to prostredníctvom finančných prostriedkov získaných z príspevkov rodičov. Finančne prispieva na lyžiarsky výcvik, plavecký kurz, školu v prírode, krúžkovú činnosť, vybavenie ŠKD a  iné akcie organizované a podporované školou (olympiády, súťaže, projekty, atď.).

OZ “Združenie rodičov a priateľov ZŠ Hliny VIII, Lichardova 24, Žilina“