V školskom roku 2020/21 sa naša škola opäť zapojila do projektu Erasmus+ Mobilita zamestnancov pod názvom Nové nápady vo vyučovaní a učení sa. Boli sme úspešní, projekt bol vybratý na realizáciu. V júli 2021 sa potom 2 učiteľky: Mgr. Bytčanková Daniela (1. stupeň) a Mgr. Kempová Andrea (2. stupeň) zúčastnili vzdelávania v medzinárodnej vzdelávacej inštitúcii ETI Malta.
Mgr. Bytčanková Daniela
Absolvovala som kurz TECHNOLOGY ENHANCED LEARNING Malta, kde som si rozvinula znalosti v oblasti informačných technológií a ich zavádzanie do bežných vyučovacích hodín anglického jazyka.
Získala som nové zručnosti a zároveň zdokonalila už tie získané. Aj ja sama som si počas pobytu zdokonalila svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, keďže po celý čas kurzu učitelia komunikujú výlučne v angličtine, či už s lektormi tak aj s učiteľmi z ďalších európskych krajín. Taktiež som si vymenila bohaté skúsenosti s kolegami - učiteľmi a porozprávali sme sa o metódach a štýloch vyučovania, o systéme školstva v tej ktorej krajine ako aj o rôznych problémoch v danej krajine v oblasti vzdelávania. Lektor, s ktorými som sa stretla, boli skúsený, priateľský, trpezlivý. Počas vyučovania vytváral pokojnú a príjemnú atmosféru a prispeli tak k úspešnému ukončeniu a zvládnutiu všetkých požiadaviek.
Naučili sme sa vytvárať vlastnú webovú stránku, blog a prešli sme množstvom kreatívnych aplikácii, ktoré sa dajú na hodinách využívať.
Vo voľnom čase bol pre nás pripravený program – prehliadka pamiatok Malty. Svoj pobyt na Malte hodnotím pozitívne, splnil moje očakávania po každej stránke. Bol obohacujúci, inšpirujúci k ďalšej práci.
Aktivity, výstupy a dopad : Poznatky a nové nadobudnuté zručnosti zavádzam v bežnom vyučovaní anglického jazyka, kde sa snažím aktívne využívať IT technológie, interaktívne cvičenia, prácu s internetovými zdrojmi, softvérmi v oblasti cudzích jazykov. Vytváram pre žiakov zaujímavé aplikácie, pomocou ktorých sa netradičnou, hravou a inovatívnou formou učia slovnú zásobu, gramatiku, čítanie s porozumením a pod. Zároveň tieto zručnosti využívam pri akciách a aktivitách v rámci školy: Európsky deň jazykov (26.9.)
Na hodinách využívam aj IT, prácu s internetom, aplikácie. Žiaci dokážu potom na hodinách angličtiny pracovať smelšie, istejšie, prekonávajú problémy, obavy. V neposlednom rade treba spomenúť aj dištančné vzdelávanie, v rámci ktorého som taktiež využívala aktívne svoje zručnosti v oblasti IT, vzdelávania prostredníctvom edupage a Microsot teams. Svoje získané vedomosti taktiež priebežne zdieľam s vyučujúcimi CJ v rámci zasadnutí MZ, krátkych pracovných stretnutí, poskytujem poradenstvo pre tých, ktorí prejavia záujem.
Zdieľam s nimi už vytvorené aplikácie, prezentácie a pracovné listy na ďalšie využívanie.
Toto sú užitočné webové stránky na vytváranie aplikácii:
kahoot.it, get.plickers.com, classroomscream.com , wordart.com, blandspace.com
A tu je niekoľko webových stránok, ktoré aj vám pomôžu pripraviť sa na kultúrny aspekt vašej návštevy: www.visitmalta.com, www.myguidemalta.com, www.knowingmalta.com/blog/the-20-best-things-to-do-in-malta
Mgr. A. Kempová
V júlli 2021 som absolvovala kurz: Methodology – Revisited, Revitalised. Renergised.
Tento 2-týždňový kurz je špeciálne vyvinutý s ohľadom na potreby učiteľov nižšieho sekundárneho vzdelávania. Počas tohto kurzu som sa oboznámila a mala možnosť precvičiť si a zopakovať si množstvo techník a metód, ktoré pomáhajú oživiť moje hodiny angličtiny a umožňujú mi vytvoriť dynamické a stimulujúce vzdelávacie prostredie. Jednotlivé bloky kurzu boli zamerané na oblasti ako sú štýly učenia, výslovnosť, vytváranie vlastných materiálov pomocou online softvéru a ďalšie. Kurz taktiež zahŕňal aj zameranie na integráciu technológie do vyučovania. Počas aktivít a skupinových diskusií som mala možnosť ďalej skúmať, kontrolovať a rozvíjať svoje učiteľské zručnosti. Ako som očakávala, zlepšila som sa vo výslovnosti, gramatike a v neposlednom rade sa mi darí zatraktívniť vyučovanie anglického jazyka pre svojich žiakov. Taktiež som si opäť vymenila bohaté skúsenosti s kolegami - učiteľmi a porozprávali sme sa o metódach a štýloch vyučovania, o systéme školstva v tej ktorej krajine ako aj o rôznych problémoch v danej krajine v oblasti vzdelávania. Lektori, s ktorými som sa stretla, boli skúsení, priateľskí, trpezliví. Počas vyučovania vytvárali veľmi pokojnú a príjemnú atmosféru a prispeli tak k úspešnému ukončeniu a zvládnutiu všetkých požiadaviek. Vo voľnom čase bol pre nás pripravený bohatý program – prehliadka pamiatok Malty – slnkom zaliatej krajiny plnej zaujímavostí. Svoj pobyt na Malte opäť hodnotím ako veľký prínos.
Aktivity, výstupy a dopad :
Poznatky a nové nadobudnuté zručnosti zavádzam v bežnom vyučovaní anglického jazyka, kde sa snažím aktívne využívať veľkú väčšinu toho, čo mi vzdelávanie poskytlo. Najväčším prínosom pre mňa bola práca pomocou Cuisenaire rods – aktívna tvorivá metóda na všestranné využitie, ja ju hlavne používam pri vysvetľovaní stupňovania prídavných mien a pri skladbe vety. Ďalej to bola práca s videami a pesničkami ako nástrojom na rozvoj komunikácie, slovnej zásoby a kritického myslenia. Okrem toho sme sa venovali tvorivému písaniu, písaniu diktátov (netradičnou a zábavnou formou), tvoreniu gramatických cvičení, práci s príbehmi a mno ďalších. Všetky sa dajú využiť pri príprave žiakov na testovanie, na súťaže (Olympiáda, Einstein teen, Shakespeare´s Day) pri príprave Európskeho dňa jazykov či tematických dní venovaných napr. Vianociam, Veľkej noci a podobne. Spomínaný kurz odporúčam v plnej miere aj ostatným kolegom. Podnecuje ku kreativite nielen učiteľa ale následne aj jeho žiakov.
Niektoré užitočné linky:
https://www.teachingenglish.org.uk/article/cuisenaire-rods-language-classroom
http://www.teachingenglishgames.com/Articles/Teaching_Pronunciation.htm