• Šk. poriadok dodatok

• Školský poriadok- dodatok č.1

Učiteľ má právo:

1.    Kedykoľvek si vziať slovo. Učiteľ začína komunikačný akt, môže prerušiť reč žiaka.

2.    Hovoriť, s kým chce. Sám si vyberá partnera - konkrétneho žiaka, skupinu žiakov alebo triedu ako celok.

3.    Zvoliť tému rozhovoru. Aj keď je učivo dané osnovami, konkrétnu tému komunikácie volí učiteľ podľa svojich zámerov.

4.    Rozhodovať o dĺžke hovoru. Dĺžka hovoru učiteľa nie je obmedzená iným komunikujúcim (dokonca niekedy ani zvonením, ak počas vyučovacej hodiny musel riešiť výchovné problémy).

5.    Hovoriť v ktorejkoľvek časti učebne. Učiteľ môže hovoriť z katedry, v uličke alebo z iného miesta.

6.    Hovoriť v akejkoľvek polohe. Učiteľ môže hovoriť postojačky, v sede alebo pri chôdzi.

7.    Pravidlá sú nemenné a týkajú sa oboch strán a dopĺňajú platný školský poriadok.

Žiak môže hovoriť:

1.    Len keď dostane slovo. Slovo mu udeľuje učiteľ. Žiak nesmie hovoriť bez dovolenia ani vtedy, keď nehovorí nikto.

2.    Iba s tým, s kým mu je určené. Hovorí k tomu, kto mu položil otázku alebo iný pokyn k odpovedi. Býva to spravidla učiteľ.

3.    Iba o tom, čo má určené. Téma rozhovoru je daná otázkou.

4.    Iba tak dlho, ako je mu dovolené. Učiteľ môže jeho rozhovor prerušiť alebo naopak, prikázať, aby pokračoval.

5.    Iba na mieste, ktoré má určené. Hovorí v lavici, ak dostane pokyn, hovorí pri tabuli.

6.    Komunikácia sa obyčajne začína tak, že učiteľ položí žiakovi otázku alebo dá iný pokyn k odpovedi.

Žiak sa nesnaží získať výhodu pre seba, neusiluje o narušenie vyučovania, nesnaží sa vyviesť učiteľa z miery,„ukradnúť“ z učiteľovho času.

Medzi tieto javy patria:

vyrušovanie manipuláciou pomôcok a mobilov,

našepkávanie,

nevenovanie pozornosti počas celej vyučovacej hodiny,

neplnenie úloh a príkazov vrátane domácich úloh a nosenia si pomôcok,

svojvoľné presádzanie sa,

predlžovanie času pri plnení úloh,

kladenie sabotujúcich otázok učiteľovi (s cieľom provokovať a rušiť vyučovanie),

poškodzovanie a ničenie školského majetku,

neskorý príchod  na vyučovanie.

Tento dodatok vypracovali žiaci a platí aj naďalej.