• Šikanovanie-informácie

        • Ako má postupovať žiak, ktorý má podozrenie na šikanovanie:

          • žiak nahlási problém triednenu učiteľovi                                                                            (viacnásobné, úmyselné a cielené posmievanie, ponižovanie, vydieranie, zastrašovanie, ničenie osobných vecí, krádež,  slovné a fyzické napádanie, ohováranie) a rieši sa v triede,
          • vážnejší problém rieši žiak s výchovným poradcom, školským špeciálnym pedagógom spolu s triednym učiteľom, vedením školy a rodičmi,
          • závažné formy šikanovania rieši vedenie školy a polícia.

           

          Žiak môže využívať SCHRÁNKU DÔVERY na prízemí školy, (ak chce byť v anonymite) a písomne uvedie svoj problém, poprípade poukáže na rôzne formy šikanovania, ktoré vidí vo svojom okolí v škole.

          Následne uvedené podnety rieši vedenie školy v spolupráci s pedagógmi školy.

           

          Teoterické východiská šikanovania

            Pri riešení problému šikanovania v našej škole sa často stretávame s tým, že vinníci aj obete si málokedy uvedomujú, že v prípadoch šikanovania ide veľmi často o trestné činy a sankcie sa riadia trestným právom. My sa najčastejšie dozvedáme po rodičovskom, aj to len prostredníctvom klebiet, že také niečo je aj u nás. Nik nechce vyjsť z anonymity. Preto Vás prosíme, vážení rodičia, aby ste akýkoľvek náznak skutkov, ktoré sa nejakým spôsobom podobajú na tieto v nasledujúcom texte,ohlásili a konkrétne označili vinníkov.
            Naším cieľom je pomôcť našim žiakom - Vašim deťom - odhaľovať tento fenomén, riešiť takéto anomálie v chovaní sa jednotlivcov, ktoré sa môžu vyskytnúť aj u nás.

          Tu uvádzame niekoľko poznámok, kedy môže byť pri výskyte a posudzovaní konkrétnych spôsobov šikanovania v škole podozrenie na páchanie trestného činu a ste aj Vy povinní kontaktovať políciu:

          • Pri šikanovaní sa môžeme stretnúť "len" s vyhrážaním. Pokiaľ tým vzbudí agresor u iného dôvodnú obavu a dôsledkom je neblahý psychický účinok na obeť, ide tiež o trestný čin. Aj keď sa to dospelému môže zdať banálne, dieťa tým psychicky trpí a možné sú aj trvalé následky.
          • Násilné odobratie vecí (peniaze, hračky, oblečenie a pod.) aj malej finančnej hodnoty môže byť kvalifikované ako trestný čin lúpeže. Rozhodujúci je totiž samotný fakt, že bolo použité násilie a nie výška hmotnej straty.
          • Pokiaľ sa šikanovanie prejaví na zdravotnom stave poškodeného, môže ísť o trestný čin ublíženia na zdraví. V tom prípade je nutné ošetrenie lekára a jeho odborné vyjadrenie.
          • Ak je šikanovanie založené na úmyselnom poškodení vecí obete, môže ísť o trestný čin poškodzovania cudzej veci.
          • Je dôležité si uvedomiť, že keď sú páchateľmi deti mladšie ako 15 rokov, nie sú trestne zodpovedné. To však neznamená, že nemôžu byť postihnuté iným spôsobom, pokiaľ bežné výchovné postupy nemajú účinnosť. V takých prípadoch je nutné obrátiť sa na sociálneho kurátora mládeže odboru sociálnych vecí príslušného mestského alebo okresného úradu. Kurátor je oprávnený vo vážnych a odôvodnených prípadoch na základe šetrenia vydať predbežné opatrenie na umiestnenie dieťaťa do príslušného ústavu. Toto opatrenie platí až do vydania riadneho rozsudku súdu. Z praxe vieme, že realizovať tieto opatrenia je ťažké .
          • Sexuálne formy šikanovania môžu byť zahrnuté pod trestné činy pokusu o znásilnenie, znásilnenie, pohlavné zneužívanie alebo kupliarstvo.
          • Rodičia sa pri zanedbávaní výchovy (túlanie, ponocovanie, asociálne správanie) dopúšťajú trestného činu ohrozovania mravnej výchovy, ak svojmu dieťaťu umožňujú viesť záhaľčivý alebo nemravný život a je možné ich pri dokázaní činu odsúdiť.
          • Pokiaľ k šikanovaniu dochádza v priebehu vyučovania, nesie plnú zodpovednosť za vzniknutú ujmu školské zariadenie a jeho zriaďovateľ. Rodič preto môže požadovať náhradu škody na veciach aj na zdraví.