• Chrípka

•    Vzhl'adom na to, že školské zariadenia sú mimoriadne vhodným prostredím pre rýchle šírenie chrípkových ochorení, je nevyhnutné vykonávať preventívne opatrenia smerujúce k tlmeniu prenosu nákazy.

Preventívne opatrenia zabezpečuje riaditeľ školy nasledovne:

V prípade podozrenia na chrípkové ochorenie izolovanie dieťaťa od ostatných žiakov a bezodkladné informovanie zákonného zástupcu dieťaťa.

• Vylúčenie z vyučovacieho procesu pedagógov, ktorí často pracujú i pri "prechladnutí" a zvýšenej teplote. Školská mládež je mimoriadne vnímavá i na infekcie vyvolané nechrípkovými vírusmi a ľahko môže dôjsť k lokálnej epidémii nechrípkových respiračných ochorení.

• V rámci vzdelávacieho procesu zabezpečiť poučenie žiakov, zamerané na predchádzanie šíreniu akútnych respiračných ochorení a chrípky, správanie sa pri kýchaní a kašľaní a správne umývanie rúk.

• V spolupráci so zákonnými zástupcami žiakov zabezpečiť, aby každý žiak mal v škole osobný hygienický balíček, ktorý obsahuje vlastné mydlo uterák a papierové vreckovky.

• Poveriť pedagogických zamestnancov na vykonávanie priebežnej kontroly používania osobných hygienických balíčkov.

• Vykonávanie častého a účinného vetrania tried po každej vyučovacej hodine.

• Umývanie podláh školských chodieb najmenej dvakrát denne. Podlahy tried a odborných učební sa umývajú denne po skončení vyučovania.

• Raz do týždňa vykonať dezinfekciu všetkých podláh v školskom zariadení.

MUDr. Martin Kapasný, MPH

regionálny hygienik