• Dreviny v mojom meste/v mojej obci

• Všetci dobre vieme, že dreviny sú „pľúcami našej Zeme“. Vedia to aj naši piataci, ktorí si pri príležitosti Svetového dňa stromov (22. októbra) zhotovili projekty s názvom „Dreviny v mojom meste/v mojej obci“. Žiaci si najskôr dôkladne preskúmali terén svojho bydliska a následne dreviny fotili, kreslili a vystrihovali. Projekty sa im naozaj vydarili.

Veď posúďte sami.

• Správanie stavovcov

• Prečo má had stále vyplazený jazyk? Prečo vtáky odlietajú do teplých krajín? A prečo má pes potrebu značkovať si predmety močom?

Etológia je pomerne mladá veda, ktorá sa zaoberá správaním sa živočíchov. V októbri sa objavili etológovia aj medzi žiakmi siedmeho ročníka, ktorí pátrali po príčinách správania sa jednotlivých tried a druhov stavovcov. Žiaci získané informácie spracovali formou prezentácií alebo projektov. Spolu zhromaždili obrovské množstvo zaujímavých informácií. Dozvedeli sme sa napríklad, že koala prespí 20 - 22 hodín denne a had ochutnáva vzduch.

No čo? Chcel by si byť koala?

• O kofeíne

• Od 18. októbra sa na našej škole konal Týždeň zdravej výživy. Žiaci ôsmeho ročníka sa na prírodovedných praktikách dozvedeli nielen aká je dôležitosť vitamínov, minerálov a pohybu pre náš organizmus, ale aj čo je to kofeín, kde všade sa nachádza, či je návykový  a akú maximálnu dávku kofeínu môže dospelý človek za deň prijať.

Žiaci uskutočnili dôkaz kofeínu v káve a v čiernom čaji.

Akú farbu má kofeín a dokážeme ho vidieť voľným okom?

Žiaci na základe pozorovania zistili, že kofeín je biela látka ihličkovitého tvaru a potvrdili svoje predpoklady - viac kofeínu sa nachádza v káve.

Mgr. Monika Bestwinová a Mgr. Erika Faktorová

• Ekostopa

• Akú stopu zanechávaš TY na našom životnom prostredí?

Žiaci ôsmeho ročníka so zdesením zistili, že svojím spôsobom života potrebujú minimálne dve planéty, ktoré by uspokojili ich potreby.

Zisti to aj TY pomocou stránky: www.ekostopa.sk, vypočítaj svoju vlastnú ekologickú stopu a prehodnoť svoj životný štýl. Obývateľná planéta je zatiaľ LEN JEDNA!

• Model Zemského telesa

• Na hodine biológie sa deviataci venovali stavbe Zeme. Svoje vedomosti zúročili pri tvorbe modelu.  Rozlíšili farebne jednotlivé časti Zeme a to zemskú kôru, plášť a jadro. Využili rôzne postupy a materiály  pri tvorbe modelu Zeme.

Mgr. Erika Faktorová