• Získavanie tukov z rastlinných semien

• Žiaci 9.ročníka v rámci organickej chémie robili praktickú aktivitu, kde dokazovali prítomnosť tukov v rôznych druhoch semien – vlašské orechy, slnečnica, sezam, mak, ľanové semienka.  Pomocou roztieračky s roztieradlom ich rozdrvili a neskôr dali na filtračný papier, ktorý preložili a viackrát pritlačili. Dôkazom tukov bol vznik mastnej škvrny na filtračnom papieri.

Tuky sú dôležitou zložkou potravy pre človeka.

Mgr. Zuzana Adamíková

• Úspech žiaka 9.A triedy v chemickej olympiáde

•

Dňa 25.3.2022 sa konalo okresné kolo CHO kat.D, kde obsadil Matúš MALÝ, žiak 9.A triedy, 3.miesto. Zároveň sa stal  úspešným riešiteľom a postúpil do krajského kola. Teoretická a praktická časť  krajského kola CHO prebehla 28.4. 2022 na Gymnáziu M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, kde Matúš obsadil 13. miesto a opäť sa stal úspešným riešiteľom.

Srdečne gratulujeme!!!

Mgr. Zuzana Adamíková, vyučujúca chémie

• Chémia v kuchyni

• Chemické reakcie nie sú len nebezpečné, môžu byť príjemné a dokonca „osviežujúce“. Neveríš? Vyskúšaj to a priprav si aj ty vlastnú šumienku!

Šumienky pripravovali žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka. Žiaci siedmeho ročníka pripravili šumienky v rámci dobrovoľnej domácej úlohy z chémie a žiaci ôsmeho ročníka pozorovali priebeh tejto chemickej reakcie počas hodiny prírodovedných praktík. Žiaci zistili, prečo šumienka šumí a s jej chuťou sa dôkladne vyhrali. Použili na to rôzne zlepšováky ako napr. škoricu, rozdrvené mentolové cukríky, granulovaný čaj, šťavu z ovocia alebo lístky medovky lekárskej.

Chémia v kuchyni

Pomôcky: práškový cukor, sóda bikarbóna, kyselina citrónová, lyžička, pohár, voda

Pracovný postup:

1. Do pohára pridajte 1 malú lyžičku sódy bikarbóny.

2. Primiešajte pol lyžičky kyseliny citrónovej.

3. K prísadám prisypte 3 malé lyžičky práškového cukru.

4. Práškové látky zamiešajte.

5. Do ďalšieho pohára (2 dcl) nalejte vodu – približne do polovice.

6. Prisypte lyžičku pripravenej zmesi.

7. Pripravený nápoj ochutnajte.

Rieš úlohy:

Čo ste pozorovali, keď ste prisypali zmesi látok do vody?

Ktoré zmysly ste použili pri pozorovaniach vlastností šumienky?

Ako chutila šumienka, ktorú ste pripravili?

Ktoré z látok použitých pri výrobe šumienky sú nevyhnutné pre šumenie a ktoré sú len zlepšujúce?

Vedeli by ste šumienku vylepšiť? Ako? Pripravte doma vlastnú šumienku a doneste ju do školy.

Mgr. Zuzana Adamiková

• Ropa a klimatické zmeny

• Žiaci 9.ročníka na hodinách chémie prezentovali projekty z tematického celku UHĽOVODÍKY . Témy projektov  boli  Ropa  a produkty z nej  a Klimatické zmeny. Podrobnejšie rozobrali , aký prínos majú výrobky z ropy pre človeka a ako môže ťažba, spracovanie a preprava ropy a výrobkov z nej poškodzovať  životné prostredie. Zamýšľali sa nad tým ako možno týmto nežiaducim dejom predchádzať...

Mgr. Zuzana Adamiková