• Článok 14 - 15

        • Čl. 14
          Práva žiakov

            

          1. Každý žiak bez rozdielu má právo na bezplatné vzdelávanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.

          2. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.

          3. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.

          4. Žiak má právo na omyl.

          5. Žiak má právo na čo najobjektívnejšie hodnotenie a poznať  v primeranej lehote výsledok hodnotenia.

          6. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i  spolužiakov.

          7. Žiak má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.

          8. Žiak má právo sedieť s kým chce, pokiaľ svojím správaním neruší učiteľa alebo spolužiakov.

          9. Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje  vnútorný poriadok školy.

          10. Žiak má právo zúčastniť sa žiackej samosprávy v rámci  triedy a školy.

          11. Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.

          12. Žiaci majú právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.

          13. Majú právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.

          14. Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu , koordinátora drogovej prevencie a školského psychológa.

          15. Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania.

          16. Žiak 5.-9.roč., ktorý je na konci  II. polroku klasifikovaný stupňom nedostatočný najviac z dvoch predmetov, má právo vykonať opravné skúšky.

          17. Rodič žiaka, ktorý má pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci I. a II. polroku  má právo do 3 dní požiadať o komisionálne preskúšanie žiaka.

          Čl. 15
          Práva  a povinnosti zákonného zástupcu

           

          Zákonný zástupca má právo

           • vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa tohto zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti;

          právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

          1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania

          2. oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,

          3. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,

          4. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,

          5. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,

          6. vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,

          7. byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

           

           

           Zákonný zástupca žiaka je povinný:

           

          1. vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie

              školských povinností, 

          2. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským

              poriadkom,

          3. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne

             výchovnovzdelávacie potreby,

          4. informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho

              zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na

             priebeh výchovy a vzdelávania,

          5. nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

          6. uskutočniť úhradu stravy v školskej jedálni  2 dni pred ukončením  predchádzajúceho mesiaca    ( bankový a poštový prevod). Ak rodič nestihne úhradu uskutočniť včas, musí sa dohodnúť s vedúcou školskej jedálne o ďalšom postupe stravovania žiaka v školskej jedálni.

           

          •Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom. (ZÁKON č. 245/2008 Z. z. z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 144)

           

           • Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

          Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.

          • Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti.

          Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak, jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.

          Povinná školská dochádzka (PŠD) sa začína spravidla začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši 6. rok veku. Je 10 – ročná a trvá najdlhšie do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku. Zápis do 1. ročníka základnej školy sa koná každoročne v štvrtok kalendárnom týždni kalendárneho roka -  v zmysle VZN č.12/2008 Mesta Žiliny o určení času a miesta zápisu dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Miesto a čas zápisu určí riaditeľ školy.

          Žiak plní povinnú školskú dochádzku spravidla v obvode, kde má trvalý alebo prechodný pobyt. Školské obvody presne  určuje VZN č. 13/2008 Mesta Žiliny o určení obvodov základných škôl v Žiline.    Ak sa zákonný zástupca rozhodne, že jeho dieťa bude plniť povinnú školskú dochádzku v inom obvode, je povinný túto skutočnosť oznámiť riaditeľovi školy, do ktorej obvodom patrí. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“).

          Čo robiť, ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť ?

          • Riaditeľ školy rozhodne o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok alebo o zaradení dieťaťa do nultého ročníka základnej školy, a to vždy na žiadosť zákonného zástupcu.

          • Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

           • Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa alebo o jeho zaradení do nultého ročníka aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.

          • Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník.