• Článok 2

        • Čl.2
          Správanie sa žiakov na vyučovaní

           

          1. V prípade, že sa  učiteľ v priebehu 5 minút  nedostaví na vyučovaciu hodinu, poverení  žiaci, zvyčajne predseda triedy, oznámi túto skutočnosť vedeniu školy.

          2. Ak si sa nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na hodinu, ospravedlň sa vyučujúcemu na jej začiatku ešte pred skúšaním.

          3. Veci potrebné na vyučovanie si žiak pripraví cez prestávku.  Ostatné veci má v aktovke, ktorá je zavesená alebo uložená vedľa lavice.

          4. Nesnaž sa získať výhodu pre seba  narušovaním vyučovania a tým vyviesť učiteľa z  miery „ukradnutím“ z jeho vyučovacieho času.

          5. Preto rešpektuj učiteľovo právo na vyučovacej hodine a zároveň  zásady slušnosti.

          6. Učiteľ má právo kedykoľvek si vziať slovo a  začať komunikačný akt. Môže prerušiť reč žiaka, kedy on uzná za vhodné v rámci pedagogického rozhovoru – on učí teba.

          7. Učiteľ môže hovoriť s kým chce. Sám si vyberá partnera - konkrétneho žiaka, skupinu žiakov alebo triedu ako celok.

          8. Učiteľ si volí tému rozhovoru. Aj keď je učivo dané osnovami, konkrétnu tému komunikácie volí učiteľ podľa svojich pedagogických zámerov.

          9. Učiteľ rozhoduje o dĺžke rozhovoru a vyučovacej hodiny. Dĺžka hovoru učiteľa nie je obmedzená iným komunikujúcim (dokonca niekedy ani zvonením, ak počas vyučovacej hodiny musel riešiť výchovné problémy s tebou alebo s tvojimi spolužiakmi. Môže Ti nariadiť účasť na popoludńajšom náhradnom vyučovaní - aj celej skupine či triede,  kde je

               tvoja účať evidovaná).

          10. Učiteľ môže hovoriť v ktorejkoľvek časti učebne: za katedrou, v uličke alebo z iného miesta.

          11. Učiteľ môže hovoriť postojačky, v sede alebo pri chôdzi.

          12. Ty môžeš na hodine  hovoriť, keď dostaneš slovo. Slovo ti udeľuje učiteľ. Nesmieš hovoriť bez dovolenia ani vtedy, keď nehovorí nikto.

          13. Hovoríš iba s tým, s kým ti je určené. Hovoríš s tým, kto ti položil otázku alebo dal iný pokyn k odpovedi. Býva to spravidla učiteľ.

          14. Hovoríš iba o téme, o ktorej je reč. Téma rozhovoru je daná otázkou.

          15. Hovoríš iba tak dlho, ako je ti dovolené. Učiteľ môže tvoj rozhovor prerušiť alebo naopak, prikázať, aby si pokračoval.

          16. Hovoríš iba na mieste, ktoré máš určené. Hovoríš v lavici, ak dostaneš pokyn, hovoríš pri tabuli, ak dostaneš pokyn.

          17. Komunikácia sa obyčajne začína tak, že učiteľ položí žiakovi otázku alebo dá iný pokyn k odpovedi.

          18. Ak si opakovane alebo zámerne neprinesieš pomôcky alebo ŽK na vyučovanie, odmietaš alebo ignoruješ pokyny učiteľa tak, že je narušený vyučovací proces a učiteľ kvôli tebe neplní verejný záujem - je ohrozené právo na vzdelanie tvojich spolužiakov- rieši situáciu s vedením školy podľa § 58 Školského zákona. /viď. Výchovné opatrenia/.

          19. Za dokázateľné plagiátorstvo pri písaní slohov, referátov či tvorbe projektov, hanobenie autorských práv kopírovaním, rozmnožovaním a nebodaj obohacovaním sa na pôde školy, budú okrem školského poriadku proti tebe vyvodené trestnoprávne náležitosti podľa Občianskeho zákonníka a Zákonu o rodine.

          20. Pri opakovanom vyrušovaní a podvádzaní pri písaní testu ti učiteľ test alebo možnosť odpovede odoberie, pričom v ten deň strácaš možnosť test opakovať - opraviť si ho. Náhradný termín s tvojím ospravedlnením pred celou triedou vyučujúci uzná a udelí ti náhradný termín podľa svojho rozhodnutia.