• Základná škola, Lichardova 24, Žilina

       

       

       

       

       

       

       

      Školský poriadok

      pre žiakov

       

       

       

       

       

       

       

       

      V Žiline, 1. september 2021                                                                                                                                      PhDr. Miroslava Gajdošová

                                                                                                                                                                                                    riaditeľka školy

       

      Úvod

      Milá žiačka, milý žiak!

       

           Každá spoločnosť sa riadi určitými pravidlami. Preto aj my na našej škole si takéto pravidlá, ako sa máš správať v triede, v klube detí, v školskej jedálni a ostatných školských priestoroch, pri školských podujatiach a na verejnosti, každý rok stanovujeme.

           Všetky body školského poriadku sledujú cieľ, aby každé vystúpenie žiaka v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti, spoločenského správania, aby každý chránil zdravie svoje i svojich spolužiakov a aby sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia jemu i jeho spolužiakom nerušene sa vzdelávať a užitočne pritom príjemne prežiť niekoľko rokov na našej škole.

      Vychádzame z Deklarácie ľudských práv a tých jej bodov, ktoré sa dotýkajú života v škole:

       

      • Máš právo chodiť do školy.

           Základné vzdelanie máš právo dostať zadarmo. Škola ťa musí naučiť úcte k ľudským právam a základným slobodám a dodržiavať dohodnuté pravidlá.

       

      • Máš právo slušným spôsobom povedať svoj názor.

      Máš právo svoje názory slobodne vyjadrovať verejne. Nikto nemá právo ti v tom brániť, ale aj ty vždy uznávaj právo druhého na jeho vlastný názor.

       

       

      • Tvoja sloboda nemôže obmedzovať slobodu iných.

      „Moja sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého.“  

      Na tomto výroku J.J. Rousseaua je založený aj náš školský poriadok.
      Školský poriadok obsahuje tieto kapitoly:

       

       

      Čl. 1 Príchod žiakov do školy.

      Čl. 2 Správanie sa žiakov na vyučovaní.

      Čl. 3 Správanie sa cez prestávky.

      Čl. 4 Odchod žiakov zo školy.

      Čl. 5 Dochádzka žiakov do školy.

      Čl. 6 Starostlivosť o zovňajšok.

      Čl. 7 Zdravotná starostlivosť.

      Čl. 8 Starostlivosť o školské zariadenie, šk. potreby, prostredie učební, chodieb a šk. ihriska.

      Čl. 9 Povinnosti týždenníkov.

      Čl. 10 Triedna samospráva žiakov.

      Čl. 11 Dochádzka žiakov do klubu detí.

      Čl. 12 Správanie sa žiakov mimo vyučovania.

      Čl. 13 Pochvaly a iné ocenenia.

      Čl. 14 Práva žiakov.

      Čl. 15 Práva a povinnosti zákonného zástupcu žiaka.

      Čl. 16 Žiakom nie povolené.

      Čl. 17 Vzťahy medzi žiakmi.

      Čl. 18 Mobilný telefón.

        Čl. 19 Opatrenia vo výchove.

        Čl. 20 Obťažovanie a diskriminácia.

        Čl. 21 Záverečné ustanovenie

       

      Čl. 1

      Príchod žiakov do školy

      1. Do školy prichádzaš o 7.40 hod., aby si pred začiatkom vyuč. hodiny bol na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami. Na popoludňajšie vyučovanie a záujmovú činnosť prídeš 5 min. pred začiatkom vyučovania /činnosti/. Do budovy vstupuješ v sprievode vyučujúceho.

      2. Žiaci 1. ročníkov v septembri môžu vstupovať do budovy školy v sprievode rodičov, do triedy (1. a 2. týždeň), do šatne (do konca mesiaca). Od októbra vstupujú prváci do budovy samostatne. V prípade potreby im pomáha učiteľ vykonávajúci dozor.

      3. Ešte pred vstupom do budovy si očisti obuv a v pridelenej šatni si odlož vrchný odev, preobuj sa do zdravotne vhodnej obuvi a ulož si topánky na svoje miesto, tieto si nenosíš do triedy!

      4. Budova školy sa ráno uzatvára o 8.00 hod., keď prídeš po tomto termíne, budeš do školskej budovy vpustený so zápisom o oneskorenom príchode. 3 neskoré príchody sa počítajú ako 1 neospravedlnená hodina. To isté platí, keď sa oneskoríš z prestávky!

      5. Do školskej budovy vchádzaš hlavným vchodom, ktorý ti ráno otvára p. školník.

      6. Neprichádzaj skôr, ako je stanovený začiatok vyučovania, nesmieš sa zdržiavať v budove školy bez dozoru pedagogického pracovníka.

      7. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v budove školy používať topánky s kolieskom, skejtbordy, kolieskové korčule, bicykle a akékoľvek dopravné prostriedky.

      8. Žiak po vstupe do školy nesmie v priebehu vyučovacieho dňa bez vedomia učiteľa sám opustiť budovu školy.

       

       

      Čl.2

      Správanie sa žiakov na vyučovaní

       

      1. V prípade, že sa učiteľ v priebehu 5 minút nedostaví na vyučovaciu hodinu, poverení žiaci, zvyčajne predseda triedy, oznámi túto skutočnosť vedeniu školy.
      2. Ak si sa nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na hodinu, ospravedlň sa vyučujúcemu na jej začiatku ešte pred skúšaním.
      3. Veci potrebné na vyučovanie si žiak pripraví cez prestávku. Ostatné veci má v aktovke, ktorá je zavesená alebo uložená vedľa lavice.
      4. Nesnaž sa získať výhodu pre seba narušovaním vyučovania, a tým vyviesť učiteľa z miery „ukradnutím“ z jeho vyučovacieho času.
      5. Preto rešpektuj učiteľovo právo na vyučovacej hodine a zároveň zásady slušnosti.
      6. Učiteľ má právo kedykoľvek si vziať slovo a začať komunikačný akt. Môže prerušiť reč žiaka, kedy on uzná za vhodné v rámci pedagogického rozhovoru – on učí teba.
      7. Učiteľ môže hovoriť s kým chce. Sám si vyberá partnera - konkrétneho žiaka, skupinu žiakov alebo triedu ako celok.
      8. Učiteľ si volí tému rozhovoru. Aj keď je učivo dané osnovami, konkrétnu tému komunikácie volí učiteľ podľa svojich pedagogických zámerov.
      9. Učiteľ rozhoduje o dĺžke rozhovoru a vyučovacej hodiny. Dĺžka hovoru učiteľa nie je obmedzená iným komunikujúcim (dokonca niekedy ani zvonením, ak počas vyučovacej hodiny musel riešiť výchovné problémy s tebou alebo s tvojimi spolužiakmi môže Ti nariadiť účasť na popoludňajšom náhradnom vyučovaní - aj celej skupine či triede - kde je tvoja účasť evidovaná).
      10. Učiteľ môže hovoriť v ktorejkoľvek časti učebne: za katedrou, v uličke alebo z iného miesta.
      11. Učiteľ môže hovoriť postojačky, v sede alebo pri chôdzi.
      12. Ty môžeš na hodine hovoriť, len keď dostaneš slovo. Slovo ti udeľuje učiteľ. Nesmieš hovoriť bez dovolenia ani vtedy, keď nehovorí nikto.
      13. Hovoríš iba s tým, s kým ti je určené. Hovoríš s tým, kto ti položil otázku alebo dal iný pokyn k odpovedi. Býva to spravidla učiteľ.
      14. Hovoríš iba o téme, o ktorej je reč. Téma rozhovoru je daná otázkou.
      15. Hovoríš iba tak dlho, ako je ti dovolené. Učiteľ môže tvoj rozhovor prerušiť alebo naopak, prikázať, aby si pokračoval.
      16. Hovoríš iba na mieste, ktoré máš určené. Hovoríš v lavici, ak dostaneš pokyn, hovoríš pri tabuli, ak dostaneš pokyn.
      17. Komunikácia sa obyčajne začína tak, že učiteľ položí žiakovi otázku alebo dá iný pokyn k odpovedi.
      18. Ak si opakovane alebo zámerne neprinesieš pomôcky na vyučovanie, odmietaš alebo ignoruješ pokyny učiteľa tak, že je narušený vyučovací proces a učiteľ kvôli tebe neplní verejný záujem - je ohrozené právo na vzdelanie tvojich spolužiakov- rieši situáciu s vedením školy podľa § 58 Školského zákona. /viď. Výchovné opatrenia/.
      19. Za dokázateľné plagiátorstvo pri písaní slohov, referátov či tvorbe projektov, hanobenie autorských práv kopírovaním, rozmnožovaním a nebodaj obohacovaním sa na pôde školy, budú okrem školského poriadku proti tebe vyvodené trestnoprávne náležitosti podľa Občianskeho zákonníka a Zákonu o rodine.
      20. Pri opakovanom vyrušovaní a podvádzaní pri písaní testu ti učiteľ test alebo možnosť odpovede odoberie, pričom bude hodnotený známkou nedostatočnou.
      21. Pokiaľ žiak z dôvodu častej absencie, prípadne pomalšieho pracovného tempa a pod., nestihne dokončiť hodnotenú zadanú prácu v určenom vyučovacom čase na predmetoch výtvarná výchova, výtvarné techniky, informatika a tvorba projektov. Žiak môže využiť možnosť dokončenia mimo rozsahu vyuč. hodín určených rozvrhom v termíne po dohode s vyučujúcim a po písomnom oznámení rodičom.

       

       

      Čl. 3

       Správanie sa cez prestávky

       

      1. Z dôvodu bezpečnosti sa po chodbách a schodištiach chodí vpravo a pomaly (nebežíš, nenaháňaš sa).
      2. Malé prestávky sú desaťminútové a veľká po štvrtej vyučovacej hodine 20 minút, viď Príloha č.2.
      3. Počas malých prestávok a prestávky po druhej vyučovacej hodine zotrvávaš vo svojej triede, desiatuješ a pripravuješ sa na ďalšiu vyuč. hodinu, použiješ WC a vykonáš osobnú hygienu podľa potreby, nezdržuješ sa na chodbách ani v iných priestoroch školy /cudzia trieda/. Po štvrtej hodine idú na obed žiaci 8. a 9.ročníka, ale len v sprievode vyučujúceho. Cez tieto prestávky sa môžu žiaci stretávať na chodbách školy, ale nie na medziposchodí, na schodiskách a v iných triedach. Je prísne zakázané navštevovať kamarátov v iných triedach!
      4. Papiere a odpadky odhadzuj do košov! Nie je prípustné odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli. Robíš tým zbytočnú prácu zamestnancom školy a svojim spolužiakom, aby sme udržali areál školy čistý a upravený. Nezabudni, odpad sa triedi – separuje, čím chceme pomôcť ekológii.
      5. Cez prestávky chodia určení žiaci po pomôcky.
      6. Ak je vyučovanie v odborných učebniach, pripravíš si potrebné pomôcky a čakáš pred koncom prestávky v triede na vyučujúceho daného predmetu.
      7. Žiaci majú zakázané vykláňať sa z okien, vyhadzovať von papiere a iné odpadky a zdržiavať sa v inej triede ako ich kmeňovej.
      8. Vyskočenie z prízemných okien bude považované za hrubé porušenie školského poriadku, za ktoré bude žiakovi udelená znížená známka zo správania.
      9. Keď budeš mať vyučovaciu hodinu TV, zober si úbor a čakaj na vyučujúceho v triede.

       

      Rešpektuj zákaz fajčenia, požívania alkoholických nápojov, kofeínových a energetických

      nápojov, drog a iných omamných látok v škole i v celom areáli školy a upozorni na to aj

      ostatných, ktorí by tento zákaz chceli porušiť. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, drog, prípadne

      iných omamných látok do areálu školy sa považuje za hrubé porušenie nielen školského

      poriadku, ale aj Občianskeho zákonníka atď. a musíme to hlásiť podľa § 58 Školského zákona. /viď. Výchovné opatrenia/....

       

      Čl. 4

      Odchod žiakov zo školy

       

      1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si ulož svoje veci do aktovky, očisti si svoje pracovné miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vylož si stoličku na lavicu.
      2. Pod vedením učiteľa odídeš do šatne, kde sa prezuješ a pod dozorom vyučujúceho opustíš školskú budovu.
      3. Žiaci poverení starostlivosťou o triedu / týždenníci, príp. určená služba / skontrolujú triedu – čistota, zatvorené okná, zhasnuté svetlá, zotretá tabuľa - až potom ju opustia.
      4. Ak zistíš nejakú stratu, ohlás to vyučujúcemu alebo triednej učiteľke. Nájdené veci odnes do kancelárie školy.
      5. V blízkom okolí školy využívaj asfaltové chodníky, nie trávnik, z dôvodu BOZ a cez hlavné cesty použi prechod pre chodcov.
      6. Pamätaj, že po skončení školy už za teba zodpovedajú rodičia.
      7. Opustiť triedu, cvičisko alebo pracovné miesto môžeš len so súhlasom vyučujúceho alebo triedneho učiteľa.
      8. Po 4. vyučovacej hodine iba stravujúci sa žiaci 8. a 9. ročníka sa v priebehu 20 minútovej prestávky naobedujú v školskej jedálni a vrátia sa naspäť do tried.

       

      Čl. 5

       Dochádzka žiakov do školy

       

      1. Žiak musí chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje.
      2. Po príchode do školy je každý žiak povinný označiť svoj príchod elektronicky čipom v označovači umiestnenom na prízemí školy (pri hlavnom vchode a pri bočnom vchode). Po skončení vyučovania žiak čipom označí svoj odchod. Pri prerušení vyučovania z dôvodu návštevy lekára (prípadne rodinných či osobných dôvodov) žiak označuje čipom začiatok aj koniec prerušenia. V prípade, že sa žiak už na vyučovanie nevráti, označuje len svoj odchod zo školy.
      3. Účasť na vyučovaní voliteľných predmetov a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
      4. Ak žiak nemôže prísť do školy pre príčinu, ktorá je vopred známa, požiada jeho zákonný zástupca o uvoľnenie z vyučovania písomnou formou. Žiaka možno uvoľniť najviac 3 dni v jednom polroku.
      5. Preferovaná forma ospravedlňovania je elektronická cez e-ŽK, žiadosť tlačivo, potom mail, SMS a vo výnimočných prípadoch telefón do 24 hodín.
      6. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára zápisom v žiackej knižke do 3 dní po nástupe do školy. (Počas nepriaznivej epidemiologickej situácie platí úprava ospravedlňovania absencie žiakov rodičmi podľa  Dodatku č. 1 k Školskému poriadku v čase mimoriadnej situácie)
      7. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
      8. Ak absencia žiaka v jednotlivých predmetoch presiahne 30% z celkového počtu realizovaných vyučovacích hodín, môže byť v individuálne odôvodnených prípadoch žiakovi nariadená riaditeľom školy komisionálna skúška z daného predmetu.

       

      Čl. 6

       Starostlivosť o zovňajšok

       

      1. Do školy prichádzaj čistý a upravený. Primerane oblečený a ak si dievča, prosím ťa, bez odhalených bedrových partií, brucha a hlbokého výstrihu. Taktiež nie je prípustná výstredná dĺžka a úprava nechtov a používanie či nosenie pírsingu, čo nie je v súlade s BOZP TV a teraz už aj nášho ŠP.
      2. Všetky vrchné časti odevu, obuv a prezuvky si označ menom, prípadne značkou.
      3. Zo zdravotných a estetických dôvodov ti neodporúčame pogumovanú obuv a tepláky. Výstredné oblečenie, príliš nápadná úprava vlasov a nosenie drahých šperkov je neprípustné!
      4. Pred hodinou, na ktorú je potrebné nosiť pracovný odev, si ho zadováž.
      5. Na hodine telesnej výchovy sa prezleč do športového odevu v šatni. Nie je dovolené cvičiť v šatách, ktoré máš počas vyučovania.
      6. Do školy je zakázané nosiť odevy s vulgárnymi nápismi ( aj cudzojazyčné), ďalej nápismi a symbolmi propagujúce násilie a pod.

       

      Čl. 7

      Zdravotná starostlivosť

       

      1. Žiaci chodia do školy čistí a upravení. Pri zaznamenaní pedikulózy na škole našimi pedagógmi školy a nájdení vši detskej vo vlasoch konkrétneho žiaka, bude žiak odobratý z kolektívu a následne po oznámení rodičom odoslaný k lekárovi, ktorý potvrdí návrat do kolektívu. Následne bude vykonaný ranný filter všetkých žiakov.
      2. Žiaci sa starajú o svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov. Správajú sa tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobili ujmu na zdraví. Dodržiavajú pokyny k zachovaniu čistoty v triede a v škole. V triede majú hygienické vrecúška, dodržiavajú zásady osobnej hygieny.
      3. V rámci boja proti toxikománii je na území celej školy a celého školského areálu zakázané fajčiť, užívať alkohol, kofeínové, energetické nápoje a omamné prostriedky (drogy). Tento zákaz platí aj na obdobie školských výletov - počas cesty a po dobu celého školského výletu.
      4. Zakazuje sa nosiť do školy legálne aj nelegálne drogy, šíriť ich, prechovávať alebo užívať. Porušenie tohto zákazu sa bude klasifikovať ako hrubé porušenie školského poriadku!
      5. Za hrubé porušenie disciplíny sa budú považovať aj náznaky fyzického alebo psychického týrania, sexuálne zneužívanie spolužiakov a spolužiačok. V odôvodnených prípadoch budú žiaci, ktorí sa dopúšťajú týchto pokleskov, nahlásení na príslušný odbor soc. starostlivosti a budú riešení v trestnoprávnom konaní podľa zákona!
      6. Pri prácach v dielňach, na pozemku, v odborných učebniach a na hodinách TV dodržiavajú predpisy, o ktorých ich poučia učitelia daných predmetov.
      7. Predpokladom úspešnej práce v škole je znalosť a dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Tým, že ich žiaci dodržiavajú, ochránia svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
      8. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov.

       

       

      Čl. 8

       Starostlivosť o školské zariadenie, šk. potreby, prostredie učební, chodieb a šk. ihriska

       

      1. Ako žiak našej školy si povinný šetriť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením. Si povinný nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov učiteľov.
      2. Ak úmyselne alebo z nedbalosti poškodíš školský majetok, tvoji rodičia sú povinní škodu v plnej miere nahradiť.
      3. Každý z vás je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak v priebehu školského roka poškodíš učebnicu viac ako 25% ( 1. stupeň) a 20 % (2. stupeň) , musíš rozdiel uhradiť. Ak učebnicu stratíš, musíš ju zaplatiť ako novú.
      4. Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice odovzdá škole, ktorú opúšťa.

       

       

       

      Čl. 9

       Povinnosti týždenníkov

       

      1. Týždenníkov určuje triedny učiteľ a sú zapísaní na viditeľnom mieste v triede. Týždenníci pred vyučovaním skontrolujú poriadok v triede. Pred vyučovaním i počas prestávok zotrú tabuľu, pripravia kriedy a učebné pomôcky na vyučovanie.
      2. Na každej hodine hlásia vyučujúcemu chýbajúcich žiakov.
      3. Po skončení vyučovania v triede zotrú tabuľu vlhkou špongiou, zatvoria vodovodné kohútiky, uložia kriedu, zhasnú svetlo a skontrolujú zatvorenie okien.
      4. Ich povinnosti sú najmä: pred vyučovaním zotrieť tabuľu, pripraviť kriedu a ostatné potreby; na každej hodine hlásia neprítomných; po skončení vyučovania zotrú tabuľu, uložia pomôcky, zatvoria obloky, vytiahnu žalúzie; prekontrolujú uzávery vody; dbajú o estetické prostredie triedy, vrátane starostlivosti o kvety a triedenie odpadu.

       

       

       

      Čl. 10

       Triedna samospráva žiakov

       

      1. Žiacky kolektív triedy si so súhlasom triedneho učiteľa volí triednu žiacku samosprávu na čele s predsedom a ďalšími členmi podľa odporúčania triedneho učiteľa. Predseda zastupuje triedu v školskom parlamente, dbá o poriadok, správanie spolužiakov a o inventár triedy. Predkladá požiadavky triednemu učiteľovi a ostatným vyučujúcim. Povinnosti ďalších členov určuje triedny učiteľ. Triedna žiacka samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa.
      2. Týždenníkov určuje triedny učiteľ vždy v piatok. Sú dvaja a ich mená zapíše do triednej knihy.

       

       

      Čl. 11

       Dochádzka žiakov do klubu detí

       

      1. Žiak je do ŠKD a ŠJ prijatý na základe zápisného lístka vyplneného rodičmi a po uhradení stanoveného poplatku.
      2. V ŠKD sa žiaci správajú podľa pokynov vychovávateľa, bez dovolenia sa nevzďaľujú a neodchádzajú domov.
      3. Žiak odchádza z ŠKD v sprievode rodičov.
      4. Ak má žiak odísť z ŠKD v iný čas a v sprievode inej osoby, ako je uvedený v zápisnom lístku, musí to oznámiť vychovávateľke písomne alebo SMS správou.
      5. Na žiaka v ŠKD sa v plnom rozsahu vzťahuje vnútorný poriadok školy.
      6. Činnosti ŠKD : od 6,15 hod. do 17,00 hod.
      7. Poplatok za ŠKD je rodič povinný uhradiť do 10. dňa v mesiaci. Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov za pobyt dieťaťa v klube je na základe Všeobecného záväzného nariadenia Mesta Žilina č. 10/2017 s účinnosťou od 1.9.2017 mesačne na jedno dieťa 10,00 €, za každé ďalšie dieťa 5,-€. Je ho potrebné uhradiť na príjmový účet 0303735004/5600 (IBAN SK55 5600 0000 0003 0373 5004) po mesiacoch, alebo spolu za obdobie september – december do 15.9.2021, január – jún do 15.1.2022.

       

      Čl. 12

       Správanie sa žiakov mimo vyučovania

       

      1. Na školských vychádzkach, výletoch, exkurziách sa riadiš pokynmi vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržuješ určené termíny miesta a času stretnutia.
      2. Máš sa vždy snažiť vystupovať voči dospelým pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom, aj voči spolužiakom slušne, a tak vzorne reprezentovať svoju rodinu, školu a mesto, odkiaľ si prišiel na návštevu.
      3. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.

       

       

      Čl. 13

       Pochvaly a iné ocenenia

       

      1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin.
      2. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.
      3. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ, riaditeľ, ale aj zástupca zriaďovateľa školy alebo zástupca právnickej osoby.
      4. V osobitne odôvodnených prípadoch - najmä statočný čin, ktorým bol zachránený ľudský život alebo majetok značnej materiálnej hodnoty, môže udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie aj orgán verejnej správy, minister školstva alebo prezident republiky.
      5. Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.

       

       

      Čl. 14

      Práva žiakov

       

      1. Každý žiak bez rozdielu má právo na bezplatné vzdelávanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.

      2. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.

      3. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.

      4. Žiak má právo na omyl.

      5. Žiak má právo na čo najobjektívnejšie hodnotenie a poznať v primeranej lehote výsledok

      hodnotenia.

      6. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i spolužiakov.

      7. Žiak má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.

      8. Žiak má právo sedieť s kým chce, pokiaľ svojím správaním neruší učiteľa alebo spolužiakov.

      9. Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.

      10. Žiak má právo zúčastniť sa žiackej samosprávy v rámci triedy a školy.

      11. Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.

      12. Žiaci majú právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.

      13. Majú právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných

       aktivít, ktoré organizuje škola.

      14. Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa,

      výchovného poradcu, koordinátora drogovej prevencie a školského psychológa.

      15. Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania.

      16. Žiak 5.-9.roč., ktorý je na konci II. polroku klasifikovaný stupňom nedostatočný najviac

      z dvoch predmetov, má právo vykonať opravné skúšky.

      17. Rodič žiaka, ktorý má pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na

      konci I. a II. polroku má právo do 3 dní požiadať o komisionálne preskúšanie žiaka.

       

       

      Čl. 15

       Práva a povinnosti zákonného zástupcu žiaka

       

       Zákonný zástupca má právo

      vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie

      podľa tohto zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám

      dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti;

       právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s

      možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

       

      1. Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania.
      2. Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.
      3. Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
      4. Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
      5. Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia.
      6. Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
      7. Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

       

      Zákonný zástupca žiaka je povinný:

      1. Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
      2. Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
      3. Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovnovzdelávacie potreby.
      4. Informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
      5. Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
      6. Uskutočniť úhradu stravy v školskej jedálni 2 dni pred ukončením predchádzajúceho mesiaca bankový a poštový prevod). Ak rodič nestihne úhradu uskutočniť včas, musí sa dohodnúť s vedúcou školskej jedálne o ďalšom postupe stravovania žiaka v školskej jedálni.

       

      • Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a

      dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu

      vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní

      doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom. (ZÁKON č. 245/2008 Z. z. z 22. mája

      2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov §

      144)

       

      • Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom

      zariadení, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez

      zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

      Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom

      nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky

      alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti

      v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.

       

      • Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni,

      ospravedlňuje jeho zákonný zástupca; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch

      škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad

      potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti.

      Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie

      dni, predloží žiak, jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.

      (Počas nepriaznivej epidemiologickej situácie platí úprava ospravedlňovania absencie žiakov rodičmi podľa  Dodatku č. 1 k Školskému poriadku v čase mimoriadnej situácie)

      Povinná školská dochádzka (PŠD) sa začína spravidla začiatkom školského roka, ktorý

      nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši 6. rok veku. Je 10 – ročná a trvá najdlhšie do konca

      školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku. Zápis do 1. ročníka základnej školy sa

      koná každoročne podľa v zmysle VZN Mesta Žilina o určení času a miesta zápisu dieťaťa na

      plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Miesto a čas zápisu určí riaditeľ

      školy.

      Žiak plní povinnú školskú dochádzku spravidla v obvode, kde má trvalý alebo prechodný

      pobyt. Školské obvody určuje VZN č. 7/2016 Mesta Žilina. Ak sa zákonný zástupca

      rozhodne, že jeho dieťa bude plniť povinnú školskú dochádzku v inom obvode, je povinný

      túto skutočnosť oznámiť riaditeľovi školy, do ktorej obvodom patrí. Zákonný zástupca

      dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole

      (ďalej len „zápis“).

      Čo robiť, ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť ?

       

      • Riaditeľ školy rozhodne o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o

      jeden školský rok alebo o zaradení dieťaťa do nultého ročníka základnej školy, a to vždy na

      žiadosť zákonného zástupcu.

       

      • Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a

      odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

       

      • Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky

      dieťaťa alebo o jeho zaradení do nultého ročníka aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa

      navštevuje a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a

      prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.

       

      • Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou

      bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník.

       

       

      Čl.16

      Žiakom nie je povolené

       

      1. Fajčiť v priestoroch školy, v areáli školy a jej okolí a pri všetkých činnostiach organizovaných školou vo vyučovacom čase aj mimo neho.
      2. Prinášať do školy veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní, napr. časopisy, hry, ale aj videá, fotky a hry akéhokoľvek mediálneho formátu, ktoré propagujú pornografiu. - Aj v tvojom telefóne!
      3. Manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy (napr. hasiace prístroje).
      4. Znečisťovať steny (interiér aj exteriér) kreslením, sprejovaním, písaním ničiť zariadenie učební, šatní  a ostatných priestorov školy.
      5. Používať vulgárne výrazy.
      6. Demonštrovať prejavy intimity, sexuálneho správania sa v čase vyučovania - prestávky, výlety, exkurzie, škola v prírode, lyžiarsky výcvik - voči spolužiakom a ani učiteľom a taktiež je neprípustná akákoľvek forma fyzického zbližovania intímneho charakteru!
      7. Používať počas vyučovania mobilný telefón alebo iné zariadenie na zhotovovanie digitálneho záznamu (fotografie, video) a taktiež následné zverejňovanie zhotovených  záznamov bez súhlasu vyučujúceho a zákonného zástupcu dotknutých žiakov.

      Na hodine telesnej a športovej výchovy, žiaci pred vstupom do telocvične, odložia mobilné telefóny do úschovy vyučujúcemu.

      1. Konzumovať potraviny počas vyučovacích hodín. O výnimočných prípadoch rozhodne vyučujúci.
      2. Nosiť do školy cenné veci a neprimerane vysoké čiastky peňazí; v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka a rodiča.
      3. Podvádzať, vyrušovať manipuláciou pomôcok a mobilov .
      4. Našepkávať, zabávať sa celú vyučovaciu hodinu.
      5. Neplnenie úloh a príkazov vrátane domácich úloh a nosenie si pomôcok.
      6. Svojvoľné presádzanie sa pred aj počas vyučovacej hodiny, ako aj svojvoľne sa pohybovať počas hodiny po triede a škole ( musíš sa na takých to presunoch a zmenách dohodnúť s vyučujúcim).
      7. Predlžovanie času pri plnení úloh.
      8. Kladenie sabotujúcich otázok učiteľovi (s cieľom provokovať a rušiť vyučovanie).
      9. Akékoľvek slovné zastrašovanie, prejavy šikanovania, psychické a fyzické násilie a jeho propagácia.
      10. Prechovávanie zbraní a predmetov ohrozujúcich zdravie (napr. nôž, zábavná pyrotechnika, sklenené nádoby, horľavé látky a iné)
      11. Prejavovať alebo propagovať rasovú, náboženskú či inú intoleranciu.
      12. Prechovávanie, užívanie, predávanie, poskytovanie a propagácia návykových látok (alkohol, tabakové výrobky, organické rozpúšťadlá, nelegálne drogy a iné).
      13. Rovnako neprípustné je byť pod vplyvom týchto látok.
      14. Nepovoľuje sa nosiť a konzumovať kofeínové a energetické nápoje.

       

       

      Čl. 17

      Vzťahy medzi žiakmi, pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami

       

      1. Je prísne zakázané slabších alebo mladších spolužiakov vydierať, okrádať a ubližovať im, ničiť ich veci a nápismi a striekaním hanobiť ich meno a najbližších.
      2. Spory so spolužiakmi rieš bez použitia fyzickej sily a dohodni sa s nimi priateľsky. "Hovorme spolu, nebime sa!"
      3. Netoleruj šikanovanie, neprizeraj sa tomu, ale zasiahni alebo zavolaj pomoc dospelého.
      4. Nechaj na pokoji všetkých, ktorí sa nechcú zúčastniť hry alebo sa prechádzať, prípadne behať po ihrisku. Neumlčuj a neponižuj nikoho, uznávaj druhých bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie.
      5. K vyučujúcim sa správaj zdvorilo, rešpektuj ich pokyny počas vyučovania i prestávok. Rešpektuj aj požiadavky ostatných prevádzkových zamestnancov.
      6. V prípade úrazu či náhleho ochorenia, alebo ak si svedok niečoho neprirodzeného, ihneď informuj vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa alebo najbližšiu dospelú osobu.

       

      Čl. 18

      Mobilný telefón

      Pravidlá používania mobilného telefónu pre žiakov 1.  – 4. ročníka

      1. Všetci žiaci v zmysle vyhlášky č. 320/2008 § 20 o základnej škole sú povinní v čase od 8,00 hod do skončenia vyučovania mať počas vyučovania vypnuté mobilné telefóny (teda aj cez prestávky či v čakaní v rade na obed) a žiak mobil nesmie vyťahovať, ani sa s ním hrať a žiadnym spôsobom používať jeho funkcie (ani kalkulačku). V prípade nutnosti, môže žiak použiť mobilný telefón len so súhlasom triedneho učiteľa, dozorkonajúceho učiteľa alebo vyučujúceho. Zároveň platí pravidlo č. 7 o používaní mobilného telefónu z Čl. 16. Ak žiak napriek tomuto mobil použije, učiteľ je oprávnený ho odobrať a odovzdá ho len zákonnému zástupcovi žiaka. Tento zákaz  sa týka aj tabletov, ipadov a všetkých elektronických zariadení, ktoré si priniesol na vyučovanie.
      1. Škola nezodpovedá za stratu a poškodenie mobilného telefónu, v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka a rodiča.

       

      Pravidlá používania mobilného telefónu pre žiakov 5.  – 9. ročníka

      1. Všetci žiaci v zmysle vyhlášky č. 320/2008 § 20 o základnej škole sú povinní v čase od 8,00 hod do skončenia vyučovania mať počas vyučovania vypnuté mobilné telefóny. Počas vyučovacej hodiny žiak mobil nesmie vyťahovať, ani sa s ním hrať a žiadnym spôsobom používať jeho funkcie (ani kalkulačku). V prípade nutnosti, môže žiak použiť mobilný telefón na nevyhnutný kontakt s rodičom. Zákaz používania mobilu platí aj v ŠJ. Ak žiak napriek tomuto mobil použije, učiteľ je oprávnený ho odobrať a odovzdá ho len zákonnému zástupcovi žiaka. Tento zákaz  sa týka aj tabletov, ipadov a všetkých elektronických zariadení, ktoré si priniesol na vyučovanie. Zároveň platí pravidlo č. 7 o používaní mobilného telefónu z Čl. 16.
      2. Škola nezodpovedá za stratu a poškodenie mobilného telefónu, v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka a rodiča.

       

       

       Čl. 19

      Opatrenia vo výchove

      1. Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností alebo za statočný čin možno žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie.
      2. Ak sa žiak previní proti školskému poriadku, možno mu uložiť napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa.
      3. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca.

      Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia bezodkladne privolá:

       a) zákonného zástupcu,

       b) zdravotnú pomoc,

       c) policajný zbor.

      1. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného

      opatrenia vyhotoví riaditeľ školy alebo školského zariadenia písomný záznam.

       

       

      Čl. 20

      Obťažovanie a diskriminácia

      1. Obťažovanie v škole je také správanie žiaka alebo skupiny žiakov, v dôsledku ktorého dochádza alebo môže dôjsť k vytváraniu zastrašujúceho, nepriateľského, zahanbujúceho, ponižujúceho, potupujúceho, zneucťujúceho alebo urážajúceho prostredia, ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť zásah do slobody alebo ľudskej dôstojnosti.
      2. Sexuálne obťažovanie je verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť narušenie dôstojnosti žiaka a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie.
      3. Nabádanie na diskrimináciu je presviedčanie, utvrdzovanie alebo podnecovanie žiaka alebo žiačky na diskrimináciu tretej osoby - iného žiaka alebo skupiny žiakov. / napr. objímanie sa so spolužiačkou - spolužiakom pred inými žiakmi školy počas vyučovania a prestávok v priestoroch školy/.

      Ak si svedkom uvedených udalostí ihneď ich nahlás triednemu učiteľovi, špeciálnemu pedagógovi alebo psychológovi, aby si bol chránený pred diskrimináciou, násilím a sociálnopatogénnymi javmi.

       

       

      Čl. 21

      Záverečné ustanovenie

      1. Zmeny a doplnky Školského poriadku školy schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy dňa 31. 08. 2021.
      2. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť s vnútorným poriadkom školy žiakov ako aj ich rodičov.
      3. Vnútorný poriadok nadobúda účinnosť dňom 1. septembra 2021.

      Dopĺňajú sa ustanovenia doterajšieho Vnútorného poriadku školy zo dňa  01. 09. 2020.

      Príloha č. 1

      Školský rok 2021/2022

      Hodnotenie správania žiakov podľa závažnosti priestupku

      Platnosť od 01. 09. 2021

      Priestupok

      Počet priestupkov

      Opatrenia

      Známka zo správania

      1. Ublíženie na zdraví

      1x

      TO, info rodič

      2 – 4

      podľa závažnosti

      2. Propagácia násilia

      1x

      TO, info rodič

      2 – 4

      podľa závažnosti

      3. Diskriminácia

      1x

      Info rodič

      3

      4. Šikanovanie

      1x

      Info rodič

      3

      5. Krádež

      1x

      Info rodič

      2 – 4

      podľa závažnosti

      6. Drogy, alkohol

      1x

      Info rodič

      3

      7. Zbrane, nepovolené látky

      1x

      TO, info rodič

      3

      8. Poškodenie majetku

      1x

      Finanč.,odškod.,komisia,rodič

      2

      9. Fajčenie

      1x

      Info rodič

      2

      10. Sprejerstvo

      1x

      Info rodič

      2 – 3

      11. Používanie telefónu

      3x

      Telefón sa zadrží, info rodič

      2

      12. Neospravedlnené hodiny

      10

      Info rodič

      2

      13. Opakované vyrušovanie na vyučovaní

      10x

      Poznámka do ŽK

      10x……..2

      20x…......3

      viac ako20x…..4

      14. Opakované vyrušovanie na vyučovaní

      do 9x

      PTU, PRŠ

      Podľa závažnosti

      15. Zabúdanie domácich úloh a školských pomôcok

      5x

      10x

      15x

      20x

      Oznam rodičom

      NapomenutieTU

      Pokarhanie TU

      Pokarhanie RŠ

      Znížená známka zo správania

      16. Dôsledné plnenie školských povinností

       

      Pochvala - odmena

      Podľa

      rozhodnutia TU

      17. Zabúdanie cvičebného úboru

      3x

      9x

      9x

      viac ako 6x

      Oznam rodičom do ŽK,

      zápis do KZ

      NTU

      PTU

      PRŠ

      Znížená známka zo

      správania 2. stupňa

      18. Vulgárne vyjadrovanie na adresu pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy

      1x

      2x

      opakovane

      pohovor s rodičom

      pokarhanie RŠ

      2

      3

      19. Závažné porušenie školského poriadku v čase mimoriadnej situácie:

      1. nahrávanie online vyučovania

      2.šírenie nahrávky

       

       

      1.Pokarhanie RŠ

      2. Znížená známka zo správania 2. stupňa

      Vysvetlivky: ŠP – školský poriadok, TO – trestné oznámenie, PRŠ – pokarhanie riaditeľa školy, PTU – pokarhanie triednym učiteľom, NTU – napomenutie triednym učiteľom

      Čl. – článok, Info – informácia, poznámka, rodič – telefonický a následne osobný pohovor so zákonným zástupcom.

       

      Schválené so zmenami na PR dňa 31. 08. 2021.

      Príloha č.2

       

      Školský rok 2021/2022

      Harmonogram vyučovacích hodín a prestávok

       

      1. vyučovacia hodina

      8.00 – 8.45

      prestávka 8.45 – 8.55

       

      2. vyučovacia hodina

      8.55 – 9.40

      prestávka 9.40 – 9.50

       

      3. vyučovacia hodina

      9.50 – 10.35

      prestávka 10.35 – 10.45

       

      4. vyučovacia hodina

      10.45 – 11.30

      prestávka 11.30 – 11.50

       

      5. vyučovacia hodina

      11.50 – 12.35

      prestávka 12.35 – 12.45

       

      6. vyučovacia hodina

      12.45 – 13.30

      prestávka 13.30 – 14.00

       

      7. vyučovacia hodina

      14.00 – 14.45

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Dodatok č. 1

      k Školskému poriadku v čase mimoriadnej situácie

      platný od 01.09.2021

      Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19

       

      1. Pri ceste do školy sa sprevádzajúce osoby a žiaci riadia opatreniami ÚVZ SR a pokynmi

      RÚVZ.

      2. Sprevádzajúce osoby sa vo vnútorných priestoroch školy nepohybujú.

      3. Všetci žiaci a zamestnanci školy musia mať prekryté horné dýchacie cesty počas  vyučovania podľa aktuálne platnej vyhlášky ÚVZ SR.

      4. Návšteva toalety - po použití toalety si dezinfekčným mydlom z dávkovača umyje ruky a osuší jednorazovými papierovými utierkami. Potom si vydezinfikuje ruky. Žiak nepoužíva textilný uterák.

      5. Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID19, je umiestnený do samostatnej miestnosti a škola kontaktuje zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne

      vyzdvihnú. O podozrení na nákazu COVID –19 škola informuje príslušný RÚVZ tak, ako je to v prípade iných infekčných ochorení.

      6. Žiakom je zakázané podľa Zákona 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov, bez vedomia

      vyučujúceho v čase online vyučovacej hodiny nahrávať zvuk aj obraz a šíriť tieto nahrávky.

      V opačnom prípade to bude závažné porušenie školského poriadku.

       

      Povinnosti zákonných zástupcov

      1. Zákonný zástupca zodpovedá za dodržiavanie hygienicko - epidemiologických opatrení pri

      príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy (nosenie rúšok,

      dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk).

      2. Zákonný zástupca zabezpečí dieťaťu každý deň 2 rúška (jedno rezervné má žiak v taške) a

      papierové jednorazové vreckovky.

      3. Zákonný zástupca dohliadne na to, aby jeho dieťa prichádzalo a odchádzalo len s osobami,

      ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti.

      4. Zákonný zástupca predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy, alebo po každom

      prerušení dochádzky žiaka do školy v trvaní viac ako tri kalendárne  dni písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.

      5. Zákonný zástupca ospravedlňuje absenciu svojho dieťaťa zo zdravotných dôvodov

      na maximálne 5 po sebe idúcich pracovných dní. Po každom prerušení dochádzky žiaka do školy v trvaní viac ako 5 po sebe idúcich pracovných dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast.

      6. V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne zákonný zástupca o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy.

      Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu

      nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne

      príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.

      Tento Dodatok č.1 nadobúda účinnosť 1. septembra 2021.

       

       

       

      V Žiline 31. 08. 2021                                                           PhDr. Miroslava Gajdošová

                                                                                                           riaditeľka školy

       

       

       

       

       

      Dodatok č. 2 k Školskému poriadku pre žiakov z 1. septembra 2021

       

      Znenie školského poriadku sa dopĺňa nasledovne:

       

      1.  Čl. 16  Žiakom nie je povolené o bod 22

       

      22. Žiakom sa nepovoľuje nosiť do vnútorných priestorov školy kolobežky, bicykle, skateboardy a podobné športové náčinie. Jazda na týchto prostriedkoch v blízkom areáli školy v dňoch školského vyučovania je prísne zakázaná.

       

      1. Čl. 19 Opatrenia vo výchove týkajúce sa neospravedlnenej absencie spresnenie bodu 12 v Príloha č. 1 

       

       

      12. Neospravedlnené  hodiny

      1 – 2

      3 – 9

      10 – 30

      31 – 60

      61 – viac

      Info rodič

      Info rodič

      Info ÚPSVaR

      Info ÚPSVaR

      Info ÚPSVaR

      Pokarhanie TU

      Pokarhanie RŠ

      Znížená známka zo správania – 2. stupňa

      Znížená známka zo správania – 3. stupňa

      Znížená známka zo správania – 4. stupňa

       

      V Žiline 12.04. 2022                                                                PhDr. Miroslava Gajdošová v. r.

                                                                                                                       riaditeľka školy