•
                         Škola sa nachádza uprostred sídliska na Hlinách VIII vo veľmi peknom prostredí neďaleko centra mesta, izolovaná od hlučných ciest, s dobrou dopravnou dostupnosťou. Školský obvod tvoria panelákové sídliská Hliny II, III, IV, VIII, staršia vilová časť mesta Malá Praha, Komenského ulica, časť Veľkej okružnej, Spanyolovej a  Zaymusovej  ulice.  V tesnom  susedstve školy je postavený  nový komplex obytných domov s kapacitou  100  bytov. V centre mesta a jeho blízkom okolí je to jediná štátna škola. Okrem žiakov zo spádového obvodu sem dochádzajú aj žiaci  z prímestských  častí a dedín okresu Žilina a Bytča. Školu navštevujú z dôvodu vlastného výberu
          .

V škole pôsobí elokované pracovisko súkromnej základnej umeleckej školy - odbory výtvarný,

tanečný a hudobný. Žiaci našej školy tak môžu bez presúvania sa mestom rozvíjať svoje umelecké

nadanie.

Charakteristika žiackych  kolektívov

Našu školu tvorí približne 90 % žiakov zo spádového školského  obvodu. Ďalší  dochádzajú z iných obvodov mesta alebo obcí v okolí Žiliny. ( Horný Hričov, Bytča, Teplička nad Váhom, Solinky, Vlčince).

Každoročne odchádza z piatych ročníkov 7 – 10 žiakov do osemročných   gymnázií  a do športových tried žilinských  škôl. V záujme školy je vytvoriť kvalitné  podmienky pre vyučovanie jazykov predovšetkým stabilizovaním učiteľov cudzích jazykov.

Pri počte žiakov 439 sa prirodzene stretávame aj s problémami : záškoláctvom, arogantným správaním k mladým pedagógom. Väčšina žiakov našej školy sú však deti, ktoré majú záujem o vzdelávanie, rady chodia do školy bez ohľadu na dosiahnuté výsledky práce. Problémy so správaním sú prevažne v 7.- 8. ročníku, kde deti nezvládajú nápor dospievania.

Vplyvom spoločenskej atmosféry klesá záujem žiakov o tradičné formy vyučovania, zaujímajú ich moderné vyučovacie metódy,  pri ktorých majú možnosť  častejšie zažiť úspech, sú aktérmi dejov a tvorivých činností,  viac sa zabávajú  a aj sa viac naučia.

Významné je aj pôsobenie triednych učiteľov pri formovaní žiackych kolektívov. Škola sa prihlásila k výzve: Zásadné nie šikane na škole. Každoročne sa  koná množstvo podujatí, ktorých cieľom je eliminovať možnosť takéhoto správania v škole.

Počet detí, ktoré prichádzajú na tunajšiu školu je väčší ako počet žiakov, ktorí pre nespokojnosť či už samotných žiakov, alebo rodičov odchádzajú na iné školy.

Profil absolventa školystupeň vzdelávania   ISCED 1

Absolvent 1. stupňa by mal svojím vystupovaním a správaním šíriť dobré meno školy. V súlade so vzdelávacím programom by mal byť schopný rešpektovať seba ako osobnosť, ceniť si a starať sa o svoje zdravie, svoj tvorivý potenciál využívať v súlade s dobrými mravmi spoločnosti.  Mal by byť schopný citlivo vnímať estetické i materiálne krásy svojej krajiny, chrániť a zveľaďovať jej hodnoty a bohatstvo . Mal by byť schopný aktívne pracovať so získanými vedomosťami, orientovať sa v práci s rôznymi zdrojmi informácií, vedieť získané informácie zmysluplne pretaviť do pracovných zručností. Mal by byť schopný jednoduchej komunikácie v cudzom jazyku. Mal by byť schopný v komunikácii s okolím prispievať k dobrým medziľudským vzťahom.

Profil absolventa školystupeň vzdelávania   ISCED 2

Absolvent 2. stupňa by mal svojím vystupovaním a správaním šíriť dobré meno školy. V súlade so vzdelávacím programom by mal byť schopný rešpektovať seba ako osobnosť, ceniť si a starať sa o svoje zdravie, svoj tvorivý potenciál využívať v súlade s dobrými mravmi spoločnosti.  Mal by byť schopný citlivo vnímať estetické i materiálne krásy našej krajiny, chrániť a zveľaďovať jej hodnoty a bohatstvo. Mal by byť schopný aktívne pracovať so získanými vedomosťami, orientovať sa v práci s rôznymi zdrojmi informácií, vedieť získané informácie zmysluplne pretaviť do pracovných zručností. Mal by byť schopný jednoduchej komunikácie v jednom  cudzom   jazyku. V komunikácii a správaní s okolím prispievať k dobrým medziľudským vzťahom. Osvojiť si metódy vzdelávania a práce s informáciami, poznať metódy prírodných vied ako sú hypotéza, experiment a analýza. Dejiny vlastného národa chápať  vo vzájomnom prepojení s vedomosťami zo všeobecných dejín, dobre ovládať slovenský jazyk a sám sa starať o kultúru svojho písomného a ústneho vyjadrovania. Mal by si byť vedomý svojich  kvalít, byť pripravený pokračovať v ďalšom štúdiu na strednej škole.